Excerpt for Çörekotu by , available in its entirety at SmashwordsÇörekotu

İbrahim SARI

Çörekotu

Copyright © 2017, (İbrahim SARI)

Tüm hakları yazarına aittir. Yazarın izni alınmadan kısmen veya tamamen çoğaltılması veya farklı biçimlere çevrilmesi yasaktır.

BİRİNCİ BASKI: 2017

Yayınevi Adresi:

NoktaE-Book Publishing

Aşağı Pazarcı Mah.1063 Sokak.No:7

Antalya / TÜRKİYE

Iletişim: noktaekitap@gmail.com

Web:http://www.noktaekitap.net

Bu kitabın tüm hakları ve sorumluluğu İbrahim SARI’ya aittir..

Kapak: NOKTA E-KİTAP

Yayınlayan: NET MEDYA YAYINCILIK

Nokta E-Book International Publishing

ÖNSÖZ

Çörek Otu ölüm dışında her hastalığa şifadır.

Bu sözü yüzyıllar önce İs1am Peygamberi Hz. Muhammed (S.A.V.) söylemiş. İfadenin özünde yatan mana ve bilimsel gerçek bizim aklımıza henüz düştü. Bilim adamlarımızın zihninde yeni yeni canlanan bu tarihi söz ile birlikte bugün Avrupa'da çörek otunun sayısız faydaları da keşfedilmeye başlandı. Düğün çiçeğigiller familyasının Nigella cinsi olan çörek otu, Alman halkı arasında "yeşillik içindeki düğün çiçeği” olarak tanınır, ancak şifalı oluşundan pek çoğunun halen haberi yok gibidir.

Hz. Muhammed (S.A.V.)'den 'bu yana Asya ülkeleri ve Uzak Doğuda "her derde deva" olarak kabul edilen bu nazenin bitkinin yağı da tohumu kadar şifa kaynağıdır. Özellikle sedef hastalığı, yüz felci ve iltihaplanmalarda etkilidir. Enteresandır ki, çörek otunda parazitler barınamamaktadır. Bu özelliğinden dolayı tütsüsü yapılarak haşaratın eve girmesi önlendiği bilinir.

Yaklaşık olarak 20-30 cm yüksekliğe erişebilen, otsu, yaz aylarında (Haziran, Temmuz) mavi, yeşil renkli çiçekler açan, güzel kokulu bir bitkidir. Yol kenarları ve ekin tarlalarında çokça rastlamak mümkündür.

Elde ettiğimiz Doğu kaynaklarında çörek otunun, kısaca şu faydaları görülmektedir: Öncelikle acımsı maddesi ile iştah açıcıdır. Bununla beraber uyarıcı, süt artırıcı, idrar ve adet söktürücü yönü vardır.

Alaca hastalığı, ateşli hastalıklar, mide rahatsızlıkları, nefes darlığı, baş-diş ağrıları, unutkanlık, bağırsak parazitleri, böbrek rahatsızlıkları, basur gibi hastalıkları tedavide etkilidir.

Yeni yeni araştırmalar ise çörek otunun anti bakteriyel, parazit koyucu ve mantar önleyici özelliklerinin varlığını teyit ediyor.

ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinin Cancer Immuno Biology araştırma merkezi uzmanlarınca, Nigella sativanın bileşiğinde kemik iliği ve bağışıklık (immün) hücrelerini artırıcı bir maddenin varlığını tespitle, kansere karşı da etkili olduğu anlaşılmıştır.

Araştırmacıların deyimiyle yüksekliğe erişebilen, otsu, yaz ürününü çoğalttığı, virüslere karşı hücreleri koruduğu, tümör hücrelerini parçalayıp, yok ettiği ve antikor üretim merkezi olan Blenfositlerinin (antikor yapıcı) miktarını artırdığı anlaşılmıştır. Çörek otundaki bu bileşim, kanseri önleme ve tedavide başrol oynamaktadır.

Çörek Otu yağı içinde bulunan doymamış yağ asitleri sayesinde, bağışıklık (immün) sistemini düzenleyen önemli bazı maddeler sentezlenir. Dolayısıyla bu yağ ile polen alerjisi gibi birçok alerjik rahatsızlıklar, iltihaplanma, sinire bağlı deri hastalıkları ve astım tedavi edilebilmektedir. Ayrıca saç dökülmesine ve kepeğe karşı etkilidir. Çörek otunun bileşiminde kısaca tanen, saponinler, şekerler ve nigellin ile connigellin alkaloitleri bulunmaktadır.

Yüzyıllar önce Doğu'dan yükselen bu gibi manalı ve değer ifade eden sözlerin dikkate alınması, değerlendirilmesi dileğiyle diyorum.GİRİŞ

Çörekotu - Nigelle Sativa

Çörek otu modern tıbbın oldukça ilgisini çeken az sayıda bitkiden biridir. Hastalıklara etkisi üzerine yüzlerce deney yapılmıştır ve onlarcası da halen devam etmektedir. Bu kadar araştırma ve deney hep olumlu sonuçlanmış ve her defasında asırlar öncesinden buyurulan ve kıymeti yeni yeni anlaşılan "Ölümden başkasına şifadır" hadisi şerifine ulaşılmıştır. Ancak ilginçtir ki yine bu yüzlerce çalışmaya rağmen çörek otunun etki mekanizması hala tam olarak çözülememiştir.

Çörek Otunun Faydaları Klinik ve Terapötik Özellikleri

Çörek otu tohumları binlerce yıldır baharat ve gıda koruma maddesi olarak kullanılmıştır. Bitkinin tohumları ve yağı geleneksel tıp alanında kullanılabilecek potansiyel ilaç özellikleri göstermektedir. Bu derlemede çörek otunun terapötik (iyileştirici) kullanım alanları ve vücut sistemlerini etkileyen hastalıkların tedavisindeki rolü incelenmiştir.

Çörek otu, oksidan ajanları temizleyen antioksidan sistemi harekete geçirme özelliğine de sahiptir.

İnflamatuar (iltihabi) süreçlerin mediatörü (arabulucu) olan prostaglandinleri ve lökotrienleri baskılayarak antienflamatuar (iltihap önleyici) özellik göstermektedir. Bitkinin immunomodülatör (bağışıklık sistemini düzenleyici) özellikleri, T hücrelerini ve doğal katil hücrelerini artırarak immun cevaba (savunma sistemine) katkıda bulunma şeklindedir.

Çeşitli kanser ve mikroorganizmalara karşı anti–kanser ve anti–mikrobiyal özellikler göstermektedir. Toksik ajanlara maruz kalmış kolon dokusunda DNA hasarını azaltmakta, karsinogfenezin yani sağlıklı hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmeye başlamasını önlemektedir. Çörek otu diabetes mellitus (DM) da da (Şeker Hastalığı) önemli tedavi edici etkilere sahiptir. Glukoz tarafından indüklenen insülin salgısını artırmanın yanında, intestinal mukozadan glukoz emilimini azaltma yönünde etkisi de bulunmaktadır.

Çörek otu, hepatik dokunun zararlı etkilere karşı korunmasında etkili olmanın yanında hepatik lipit peroksidasyonunu da düzenlemektedir. Çörek otunun etkileri anti–inflammatuar, antioksidan ve antineoplastik (kanseri geriletme, durdurma) etkilerin kombinasyonu şeklinde olduğu düşünülmektedir.

Çörek Otunun İyileştirici Etkisine İlişkin Bazı Bilgiler

Günümüzde modern tıbbın olanakları ne kadar genişlemiş olursa olsun geleneksel uygulamalar varlığını sürdürmektedir. Bir folklorik tıp uygulama bitkisi olarak çörek otunun insanda gözlemlenen bazı etkileri şöyledir:

Antikanserojen (Kanseri engelleyen, durduran, gerileten)

İmmunomodulator (Bağışıklık sistemini düzenleyici)

Antidiyabetik (Diyabeti tedavi edici)

Antihipertansif (Yüksek tansiyonu tedavi eden)

Antiallerjik (Alerjiyi önleyen)

Antiastmatik (Astıma karşı)

Antidiaretik (İshal kesici/önleyici)

Antienflamatuvar (İltihap önleyici)

Mide hastalıklarında tedavi edici

AİDS’i önleyici

Böbrek hastalıklarını tedavi edici

Kalp ve damarları koruyucu

Kolesterol düşürücü

Antiromatizmal (Romatizma tedavi edici/önleyici)

Antikoagülan (Kanın pıhtılaşmasını önleyici)

Antimikrobiyal (Mikrop aktivitelerini engelleyen)

Antimikotik (Mantar gelişmesini önleyen)

Çörek otunun günümüzde tedavi amaçlı olarak faydalanıldığı alanlardan bazılarını da şöyle sıralayabiliriz:

Çörek otunun hem tane hem de yağ formu antimikrobik amaçla kullanılmaktadır

Çörek otu yağı, mantar hastalıklarında antifungal olarak etki göstermektedir

Sitotoksik etkisi nedeniyle zehirlenmelerde sıklıkla antidot olarak kullanılmaktadır

İdrar yolları ve böbrek hastalıklarında ise diüretik etkisinden yararlanılmaktadır.

Mide barsak şikayetlerini gidermede etkilidir.

Çörek otu yağının düz kasları gevşetici özelliği nedeniyle pek çok durumda antispazmodik olarak etki gösterdiği bilinmektedir.

Antitümoral etkisinden dolayı kanser hastalıklarında,

Antiastmatik etkisinden dolayı da göğüs hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Genç kadınlarda çörek otu tohumları ağızdan alındığında adet kanamasını uyarmaktadır.

Menstrüel siklusu düzenlemek ve doğum sırasında da uterus kasılmalarını artırmak için de yararlanılmaktadır.

Emziren genç kadınlar tarafından çörek otu tohumları süt salınımını arttırdığı için kullanılmaktadır.Çörek otu tohumu taneleri hipertansif/ hipotansif etkileri iyi bilindiğinden tansiyonun düzenlenmesinde, yağ metabolizması üzerine olan etkileri nedeniyle kan lipid seviyesinin düzenlenmesinde etkili olmaktadır.Çocuklarda cilt hastalıklarının tedavisinde, küçük çocuklarda ve genç yetişkinlerde antidiyaretik ve antiemetik olarak kullanılmaktadır.

Çörek otunun genç erişkinlerde antihelmintik olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Çörek otu taneleri ayrıca farenjit, grip, paralizi, karın ağrısı ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.Çörek otu tohumlarının ya da yağının yukarda bahsedilen olumlu ve tedavi edici etkisinin yanında, uygunsuz ve özensiz kullanımına bağlı olarak istenmeyen hatta beklenenin aksi etkilerinin görülebileceği dikkate alınmalıdır. Oldukça geniş bir hastalık grubunda ve yaygın olarak kullanılan bir folklorik tıp bitkisi olarak çörek otu, etkisi en iyi bilinen bitkilerden biridir. Ülkemizde çörek otu ve yağının tedavide kullanımına ilişkin çalışmalar yok denecek kadar azdır.Bitkinin tohumları veya yağının şifa verici olması için hem yöntem hem de miktar olarak uygun alınmasına özen gösterilmelidir. Bununla birlikte hangi yaş grubunun hangi rahatsızlıkta ne kadar kullanılacağı konusunda net bilgiler oluşmamıştır.

Çörek otundan fayda bulabilmek için sadece çörek otunu bir kaç kez kullanmak yetmemektedir. Çörek otunu düzenli olarak uzun süre kullanmak gereklidir. Ki bunu Peygamber Efendimiz (sav) çörek otunun ölümden başka her şeye şifa olduğuna işaret ederken "Çörek otuna devam ediniz..." tavsiyesinde bulunarak çörek otunun bu olumlu etkilerinden faydalanabilmek için çörek otu kadar çörek otuna uzun süre ve düzenli olarak devam etmenin de çörek otu kadar önemli olduğunu bildirmişlerdir.

Son olarak böylesine faydalı ve çok kolay ulaşılabilir bir şifa kaynağının herkes tarafından bilinmemesi de gerçekten üzücü ve ilginçtir.

Eğer yakınlarınız ile hasta ziyaretlerinde değilde başka sebeplerle bir araya gelmek istiyorsanız bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşmanızı öneririz.

DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Çörek Otu Yağının Mucizeleri (Kel olmak istemeyenler buraya)

SİNİR BOZUKLUĞU TEDAVİSİ

1 Çay kaşığı çörek otu yağı bir fincan kahve ile alınırsa siniri tamamen yatıştırır

ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ

Göğüse ve sırta çörek otu yağı sürülür ayrıca bir çay kaşığı çörek otu yağı içilir ve bir çay kaşığı çörek otu yağı sıcak suya ilave edilerek buharı burna çekilir.

YORGUNLUK İÇİN

10 gün süreyle günde bir çay kaşığı çörek otu yağı bir bardak portakal suyuna katılarak içilir.ZİHNİ KUVVETLENDİRME

10 gün süreyle günde bir çay kaşığı çörek otu yağı, 100 ml kaynatılmış nane ile içilir.

ŞEKER HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Bir bardak çörek otu,Bir bardak Reşat otu,

Yarım bardak nar kabuğu,Yarım bardak mura (Aktarlar bilir)

Yukarıdaki maddeler öğütülerek un haline getirilir ve aç karnına günde yarım yemek kaşığı alınır, aynı zamanda aç karnına bir çay kaşığı çörek otu yağı içilir.. Bu tedaviye bir ay devam edilir..

MESANE VE BÖBREK TAŞLARI TEDAVİSİ

250 Gram çörek otu, 250 Gram saf bal ile güzelce yoğrulur. Bu karışımdan iki yemek kaşığı yarım bardak sıcak suya ilave edilerek aç karnına içilir. Aynı zamanda bir çay kaşığı çörek otu yağı da gene aç karnına içilir.

GÜZELLİK VE YÜZ BAKIMI

Bir yemek kaşığı çörek otu yağı ile bir kaşık zeytin yağı karıştırılır, yüz kısmına sürülür ve bir saat bekletilip sabun ile yıkanır. Farkı göreceksiniz.İLTİHAP TEDAVİSİ

Bir çay kaşığı döğülmüş karanfil, bir yemek kaşığı çörek otu yağı ile kaynatılmış nane günde iki defa alınır.

BÜTÜN HASTALIKLARDAN KORUNMA

Günde bir çay kaşığı çörek otu yağı ile bir yemek kaşığı bal yenmesi halinde doktora gidilmez.

BACAK ARASI İLTİHAP TEDAVİSİ

(PİŞİKLER İÇİNDE GEÇERLİ)

Bölge sabunlu su ile yıkanıp kurutulur. Kurutulan bölgeye çörek otu yağı sürülür. Bu tedaviye üç gün devam edilmesi halinde netice gözle görülecek şekilde düzelir.

KALP İLTİHABI TEDAVİSİ

Çörek otu yağı ile herhangi bir sıcak içecek içilmesi halinde kalpteki yağlar çözülür, damarlar genişler.

SEDEF TEDAVİSİ

Sedefli bölgeye elma sirkesi sürülür, daha sonra aynı bölgeye çörek otu yağı sürülür ve bu tedaviye 15 gün devam edilir.

ET BENLERİNİN TEDAVİSİ

Bölgeye çörek otu yağı sürülür ve günde bir çay kaşığı çörek otu yağı içilir. Bu tedaviye 15 gün devam edilmelidir.

ROMATİZMA TEDAVİSİ

Çörek otu yağı hafif ısıtılarak romatizmalı bölgeye sürülüp masaj yapılır ve günde bir çay kaşığı çörek otu yağı içilir. Bu tedaviye 15 gün devam edilmesi halinde, Allahın izniyle romatizma iyileşir.

BAŞ AĞRISI TEDAVİSİ

İki yüze ve iki kulak etrafına çörek otu yağı sürülür ve günde bir çay kaşığı çörek otu yağı içilir. Bu tedaviye 3 gün devam edilir.

MİDE AĞRILARI VE EKŞİMELERİ

Günde iki defa aç karnına, bir bardak süt ile bir çay kaşığı çörek otu yağı içilir. Bu tedaviye 5 gün devam edilmelidir.

KADIN HASTALIKLARI VE CENİN KORUMA TEDAVİSİ

Kavrulmuş çörek otu ile ballandırılmış anason günde beş defa yutulur veya bir çay kaşığı çörek otu yağı ile kaynatılmış anason suyuna bal eklenerek günde beş defa içilir. Bu tedaviye 40 gün devam edilir.

AŞIRI HALSİZLİK TEDAVİSİ

200 Gram öğütülmüş çörek otu, 100 gram zeytin yağı, 50 gram öğütülmüş çam sakızı, 50 gram çörek otu yağı, 50 gram cercir (ROKA) yağı, 200 gram saf bal karıştırılır, her yemekten sonra bir kaşık alınır.

SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ

Kafa limon ile iyice ovulur. 15 dakika beklenerek şampuan ile yıkanıp kurutulur. Saç köklerine çörek otu yağı sürülür. Bu tedaviye bir hafta devam edilmesi halinde saç dökülmesi duracaktır.

GÖRME ZAYIFLIĞI VE GÖZ TEDAVİSİ

Uyumadan yarım saat önce göz bölgesine çörek otu yağı sürülür ve aynı yağdan bir çay kaşığı havuç suyu ile içilir. Bu tedaviye bir ay devam edilmelidir.

TANSİYON

Her sıcak meşrubat içildiğinde bir çay kaşığı çörek otu yağı içilir. Her sabah aç karnına bir diş sarmısak yutulur. Ayrıca bir ay süre içerisinde 3 günde bir vücuda çörek otu yağı sürülerek yarım saat açık tutulmalıdır.

İSHAL TEDAVİSİ

Günde iki defa bir bardak yoğurt yenir ve aynı zamanda bir çay kaşığı çörek otu yağı içilir. Bu tedaviye 3 gün devam edilmelidir.

TIBBI NEBEVİDE KARA HABBE

Tıbbı Nebevi

Buhari ve Müslimin sahihlerin de, Ebu Selemenin Ebu Hüreyreden naklen rivayet ettiği hadisler de sabit olduğuna göre Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurdu: “Çörek otuna devam ediniz, zira çörek otunda ölümden başka her derde çare vardır. Bu hadisi aynı zamanda Tirmizi ve Ahmed İbn-i Hibban da rivayet etmişlerdir. Buhari Ve İbn-i Mâce Aişe (r.a.)’de bu hadisi rivayet etmişlerdir.

Çörek otunun faydaları gerçekten çoktur.

Çörekotu Farsçada Şunizdir. Siyah kimyondur. Hint kimyonu denir. Harbi, Hasan (r.a.)'den naklen hardal olduğunu söyler. Herevi ise sakız ağacının meyvesi olan çitlembik olabileceğini anlatır. Bunların ikisi de vehimden ibarettir. Doğru olanı Farsçadaki "Şunizdir.

Peygamber efendimizin "Çörek otunda her derde çare vardır" sözü, tıpkı Cenab-ı Hakkın "Rabbinin emri ile her şeyi yıkar" (Ahkaf: 46/25) sözüne benzer. Yani yıkılmaya müsait olan her şeyi yıkar, yakılmaya müsait olan her şeyi yakar vb. demektir. Çörek otu ateşli olmayan bütün hastalıklara faydalıdır.

Sıcak ve kuru hastalıklara da belirtiyle birlikte nüfuz eder, az miktarda alındığı zaman soğuk ve yaş nitelikli ilaçların güçlerini sıcak ve kuru nitelikteki hastalıklara süratle nüfuz ettirir.

Kanun sahibi ve diğerleri süratle işlediği ve gücünü ulaştırdığı için kâfur lekesine karşı safran'ın kullanılmasını uygun bulurlar. Bunun birçok örnekleri vardır, bunları meslekte ihtisas görmüş kimseler bilirler. Özellikle sıcak karakterli hastalıklarda sıcak karakterli ilaçların fayda sağlaması akla uzak değildir. Bunun örneğini birçok ilaçta görülür. Bunlardan zamk ve zamkla birlikte yapılan arpacık ilaçlarını söyleyebiliriz, tek elemanlı ilaçlardan şeker ve diğerleri gibi.

Arpacık, doktorların ittifakıyla sıcak karakterli bir şişliktir. Sıcak kükürdün uyuza son derece faydalı oluşu da böyledir.

Çörek otu, sıcak ve üçüncü derecede kurudur. Şişkinliği giderir, kel olan yere ekilen saç tohumunu çıkarır, alaca hastalığına ve dört günde bir gelen sıtmaya faydalıdır, tıkanıklıkları açar, gazları dağıtır, midenin lüzumsuz salgı ve sıvılarını kurutur. Dövülür ve balla yoğrulur, sıcak suyla birlikte içilirse böbreklerde ve mesanede oluşan taşları eritir. İçmeye günlerce devam edildiği takdirde idrarı, adet kanını ve sütü çoğaltır.

Sirkeyle birlikte ısıtılıp karın üzerine sürüldüğünde kıl köklerini öldürür. Taze ya da haşlanmış Ebu Cehil karpuzunun suyuyla yoğrulursa parazitleri düşürmekteki etkisi daha güçlü olur. İç organları temizler, ağrıyı keser, gazları ve salgı birikintilerini dağıtır. Dövülüp de bir beze bağlanıp sürekli koklanırsa soğuk nezleyi giderir ve tamamen iyi eder.

Çörek otunun yağı saçkıran hastalığına, siğillere ve bene faydalıdır. Suyla birlikte bir miskal (1 miskal = 4,6 gr.) içilirse astıma ve nefes darlığına iyi gelir. Bu yağdan sargı yapılırsa soğuk baş ağrısına faydalı olur.

Çörek otu sirkeyle haşlanır ve bununla gargara yapılırsa soğuktan ağrıyan dişlerin ağrısına faydalı olur. Öğütülüp toz halinde buruna çekilirse gözde ortaya çıkan sulanmanın başlamasına fayda verir. Sirkeyle birlikte sarılırsa sivilceyi ve yaralı uyuzu söker atar, balgama bağlı şişlikleri ve katı şişlikleri dağıtır.

Çörek otu yağı buruna çekildiği zaman yüz felcine, yarım miskalden bir miskale kadar içildiğinde de zehirli örümcek sokmasına iyi gelir. Taze olarak dövülür, çitlembik yağıyla karıştırılır ve bu karışımdan kulağa üç damla damlatılırsa kulak nezlesine, uğultuya ve tıkanıklığa faydalı olur.

Çörekotu kavrulur, taze olarak dövülür, sonra zeytinyağında bekletilir ve bu karışımdan buruna üç veya dört damla damlatılırsa, sık sık aksırtan nezleye iyi gelir.

Çörek otu yakılır, eritilmiş bal mumu, zambak yağı ve kına yağıyla karıştırılır, bu karışım uyluklar da çıkan yaralara, yaralar sirkeyle yıkandıktan sonra sürülürse, iyi gelir ve yaraları yok eder.

Sirkeyle birlikte dövülür, bundan alaca hastalığına, ciltte beliren siyah noktacıklara ve baştaki yoğun kepeklenmeye faydası olur ve iyi eder.

Taze olarak dövülür de kendisini kuduz köpek ısıran kimse, daha sudan korkmaya başlamadan önce her gün iki dirhem kadarını soğuk suyla birlikte alırsa önemli derecede fayda görür. Kuduz köpeğin ısırmasından bir zarar görmeyeceğinden emin olabilir.

Çörekotu yağı buruna çekildiğinde, felç ve titremeye faydalı olur, bunları meydana getiren maddeyi yok eder, vücuda sürüldüğü zaman zehirli böcek ve hayvanları vücuttan uzaklaştırır; yaklaştırmaz. Çitlembik su da eritilir ve anüsün iç kısmına sürülür, üzerine de çörek otu yağı serpilirse, basura görülmedik şekilde faydalı olan iyi bir ilaç meydana gelmiş olur.

Çörekotu yağının faydaları bizim bahsettiğimizden kat kat üstündür. Çörekotu yağı, ikişer dirhem içilmelidir (1 dirhem 3,21 gr.). Ayrıca çörek otu ve yağını çok fazla kullanmanın sağlığa zararlı olduğu da bilinmelidir.

İbn-i Kayyim El Cevziyye’nin Tıbbu’n Nebevî adlı eserinden alınmıştır. Tıbbu’n Nebevî Hz. Peygamber S.A.V.’in sağlık ve tıpla ilgili verdiği bilgiler ve tavsiyelerdir. Bu tavsiye ve bilgiler birer tedavi aracıdır. Tıbbın en pratik ve yararlı metotları olduğu gibi, ilacın en etkilisi ve en üstünü, tedavi yöntemlerinin en gelişmişi ve de kapsamlısıdır. “Peyderpey inen Kur’an’a” andolsun ki, arkadaşınız Muhammed sapmadı ve batıla inanıp azmadı da. O arzusuna göre konuşmaz. O’nun sözleri, hükümleri ilhamdan, vahiyle bildirilenden ve vahye uygunluktan başkası değildir. Ona bunları müthiş kuvvetleri olan (Cebrail) öğretti.” ( Necm Suresi 1–5) ile peygamber S.A.V. ’den sadır olan bilgilerin vahye dayandığının delilidir.Yine Kur’a-ı Kerim, Hz Peygamber S.A.V. bu vahye hiçbir ekleme ve çıkarmadığının delilidir. “Eğer Peygamber sözlerin bir kısmını kendiliğinden bizim adımıza uydursaydı, onu kuvvetle yakalar, onun ‘güç ve kuvvetini’ alır, sonra da onun can damarını keserdik. Sizden hiçbiriniz de buna engel olamazdı.” (Hakka Suresi 44–47).

Tıbbu’n Nebevî’yi Zâd'ul-Maad adlı Hadis Külliyatından tanıdığımız İbn-i Kayyim El Cevziyye (H 691–751) adıyla bilinen Şemsed’d-Din Muhammed b. Ebu Bekir b. Eyyup b. Sa’d b Hariz Ebu Abdillahe’ Zur’i e’d Dimaki E’l-Hanbelî tarafından kaleme alınmıştır. Her kütüphanede bulunması gereken bu muhteşem eserin yalnız çörek otu ile ilgili bölümü yayınlanmıştır.

Çörek Otunun İçeriği

Çörekotu aşağıda belirtilen bileşiklere ek olarak insan metabolizması için çok gerekli ancak çok az alınması gereken 50'den fazla bileşik içerir. Aşağıdaki bileşenler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir ve çörek otunun en önemli bileşiği ise Thymoquinone'dur.Sadece thymoquinone bile çoğu hastalıklar için şifadır. Artrite, astıma, bakterilere karşı, bronşit, alerji, antioksidan, romatizma, kanser, safra yolları tıkanıklığı, siklooksijenaz enzimi inhibitörü, lipooksijenaz enzimi inhibitörü, ürik asidi azaltıcı etkisi ve kan şekerini düşürücüdür. Ayrıca anti-oksidan, anti-inflamatuvar, anti-tümör, immunomodulatuar etkili ve apoptozis artırıcıdır. Çörek otundaki Beta sitosterol 3218 ppm'dir. İştahsızlığa karşı kullanılabildiği gibi, anti kanser, anti bakteriyel, anti viral, antipiretik (ateş düşürücü), anti inflamatuvar (yangı önleyici) özellikler de gösterir. Östrojeniktir ve fazla alındığında sperm öldürücü özellik gösterir. Omega 3 ve 6'dan zengin olan çörek otundan her gün yemekte fayda vardır. Çörekotu bağışıklık sistemini güçlendirir. Sık sık enfeksiyon geçirenler için yardımcı bir üründür.

En önemli yağlar

Thymoquinone (TQ), Dithymoquinone (DTQ), Thymohydroquinone (THQ), Thymol (THY)

Besin Bileşimi

Protein 21% Aminoasitler Arginin, leucin, threonine, glutamic acid, lycine, prolyne, throsine, methionine ve diğerleri.Karbonhidratlar 35% Glikoz, ramnoz, ksiloz, arabinoz, ham lif (% 5.5).

Yağlar 35-38%

Besin Değeri

Protein 208 ug/g, B1 Vitamini 15 ug/g, B2 Vitamini 1 ug/g, Piridoksin 5 ug/g, B3 Vitamini 57 ug/g, Folik Asit 610 IU/g, Kalsiyum 1.859 mg/g, Demir105 ug/g, Bakır 18 ug/g, Çinko 60 ug/g, Fosfor 5.265 mg/g, Vitamin E (Beta Tocotrienol 1.22 mg/100 g, Gamma Tocopherol 2.59 mg/100 g).

Yağ Asitleri

Myristic Acid % 0.5, Palmitic Acid % 13.7, Palmitoleic Acid % 0.1, Stearic Acid % 2.6, Oleic Acid % 23.7, OMEGA - 6 % 57.9, OMEGA - 3 % 0.2, Arachidic Acid % 1.3, Eicosenoic Acid % 0.36, Eicosadienoic Acid % 2.60, Behenic Acid % 0.04.

Doymuş ve Doymamış Yağ Asitleri

Doymuş Asit % 18.1, Tekli Doymamış Asit % 23.8, Çoklu Doymamış Asit % 58.1.

Temel Yağ Bileşimi (1.4%)

Karvon % 21.1, Alfa-Pinene % 7.4, Sabinene % 5.5, Beta-Pinene %7.7, P-cymene % 46.8, Diğerleri (Thymoquinone,Dithymoquinone,Thymohydroquinone, nigellon, Thymol, carvacrol, d-limonene, d-cytronellol, 2-(2-methoxypropyl)-5-methyl-1,4-benzenediol ...) % 11.5.

Not: Çörek otunun içeriğinin tohumdan tohuma, ülkeden ülkeye değişebileceği unutulmamalıdır. Bu veriler sadece bilgi amaçlı verilmiştir ve kesinlik yoktur.

ÇÖREK OTUNUN FAYDALI ETKİLERİ

Çörek otu inanılmaz bir şekilde bütün hastalıklara şifa olabiliyor.

Peygamber Efendimiz Aleyhisselatuvesselam bunu asırlarca önce bildirmesine rağmen çörek otunun kıymeti daha yeni yeni anlaşılıyor. Bütün araştırmalar ve deneyler hep aynı sonucu veriyor. Çörek otu hakikaten ölümden başka her şeye faydalıdır.

AİDS

Son zamanlarda AİDS için yapılan çörek otunun faydaları konusundaki çalışmalar, bitkinin doğal katil hücre aktivitesini arttırırken aynı zamanda yardımcı ve bastırıcı t-lenfosit hücre miktarını da olumlu etkileyerek, bağışıklık sistemi üzerinde meydana getirdiği inanılmaz faydalı sonuçları gözler önüne sermiştir.

Alerji

Alman bilim adamları aralarında alerjik burun iltihabı, astım ve egzama belirtileri gösteren yüzü aşkın alerjik hasta üzerinde uyguladıkları çörekotu tedavisi sonucunda çörek otu yağının anti-alerjik etki göstererek terapötik etkisinin olduğu sonucuna varmışlardır.

Hindistan’da yapılan bir araştırma ise çörek otundaki nigellon bileşiğinin anti-histaminik etki göstererek histamin salgılanmasını baskıladığı görülmüştür.

Antioksidan Etkisi

Journal of Clinical Psychology in Medical Setting Dergisinde bilim adamlarının karbontetraklorid ile deneysel olarak toksisite oluşturulan farelerin çörekotu yağıyla beslendikleri takdirde bitki yağının anti oksidan etki göstererek denek hayvanlarının toksin etkilerden korunduğuna yer vermiştir. Drug and Chemical Toxicology Dergisinde benzer bir araştırmaya; yani çörek otu yağında anti oksidan maddelerin bulunduğuna yer vermiştir.

Bağışıklık Sistemi

Amerika’da bilim adamları yaptıkları araştırmalar sonucunda bitki tohumlarının bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici etkisi olduğu ortaya koymuşlardır. Denekler tarafından günde alınan 2 gr. çörekotu, deneklerde yardımcı T-lenfosit, baskılayıcı T-lenfosit ve doğal katil hücre sayısını artırıcı etki göstermiştir.Başka bir araştırmada uzmanlar ise bitkinin bağışıklık sistemi hücreleri üzerinde uyarıcı etkisi olduğu sonucuna varmışlardır.

Bakteriler

Mısırlı uzmanlar Gr (+) ve Gr (-) bakteriler üzerinde yaptıkları çalışmalarda bitkinin bazı bakteri türlerine karşı anti-bakteriyel etki gösterdiği bildirmişlerdir.

Böbrek

Ezher Üniversitesinden bilim adamları kemoterapide kullanılan bir ilaç olan doksorubisin verdikleri ve çörekotu ile besledikleri farelerde, bu ilacın yan etkisi olabilen nefrotoksisitenin yani böbrek üzerindeki zehirleyici etkinin görülmediği ve çörek otunun vücudu bu ilacın yan etkilerinden koruduğu sonucuna varmışlardır.

Diyabet

100. Yıl Üniversitesi bilim adamları deneysel olarak Streptozocin enjekte ile diyabet oluşturdukları ve çörek otu yağı ile besledikleri farelerde, çörek otu yağının anti-diyabetik etki göstererek kan şekerini düşürdüğünü ve insülin salgılanmasını artırdığını gözlemlemişlerdir.

Yine aynı üniversitede tavşanlar üzerinde yapılan aynı deneyde aynı sonuca varılmış, bununla birlikte çörek otunun tavşanlardaki damar sertliğine de faydalı etkileri görülmüştür.

Fransa da ve Japonya da fareler üzerinde yapılan iki çalışmada çörek otunun kısmen de olsa insülin salınımını uyardığı sonucuna varılmıştır. Hindistan da diyabetik fareler üzerinde yapılan bir araştırmada çörek otunun antioksidan etkisinin diyabetik komplikasyonları kontrol altında tuttuğu sonucuna varılmıştır. Kanada da fareler üzerinde yapılan bir çalışmada ise çörek otunun azda olsa iştah ta azalma meydana getirdiği ve hücrelere gönderdiği iki önemli sinyal ile insülin hormonu reseptörlerine uyum sağlanmasını zorlayarak, insülin duyarlılığını artırdığı sonucuna varılmıştır.

İltihap

İngiltere King’s Üniversitesinden bilim adamları yaptıkları çalışmalar sonucu çörek otundaki uçucu yağların anti-mikrobiyal, anti-bakteriyel ve anti-inflamatuvar etki göstererek bazı mikropları yok edip aynı zamanda iltihap önleyici bir özelliğe sahip olduğu sonucuna varmışlardır.

Kalp ve Damar

Suudi uzmanlar, deneysel olarak kandaki homosistin seviyesini yükselterek, kalp ve beyin damar sistemlerini bozdukları fareler üzerinde uyguladıkları çörekotu tedavisin homosistin ve diğer toksik maddelerin düşmesine neden olduğu tespit etmiş, bununda kalp-damar sistemi için faydalı olduğu sonucuna varmışlardır.

Kanser

Etno Medicine dergisinde; bir araştırmaya göre çörek otu tohumundan elde edilen etanolün bazı kanser hücreleri üzerinde anti-kanserojen etki gösterdiği ve bağışıklık sistemi üzerinde uyarıcı ve aktifleyici etkisi olduğu yayımlanmıştır. Yine aynı dergi bitkinin Timokinon bileşiğinin deneysel olarak fankoni ve kanser oluşturulan farelerde terapötik etki gösterdiğini yayımlamıştır.

Başka bir araştırmada ise çörek otu kullanan kanserli hastaların kan ve doku testlerinde; kullanmayanlara nazaran daha fazla antikor ve lenfosit hücre tespit edilmiştir. Cancer Dergisi ise deneysel olarak tümör oluşturulan hayvanlar üzerinde, çörek otunun hücre DNA hasarlarını onararak tümör gelişimini durdurduğuna yer vermiştir.

Bir başka araştırmada çörekotu özünün meme - göğüs kanseri, prostat kanseri ve cilt kanseri gibi bazı kanser türlerinde kanser hücrelerinin gelişmesini yavaşlatmayı başararak anti-kanser ve anti-tümör etki gösterdiği ortaya konmuştur.

Amerika Kanser Araştırma Laboratuvarında, saf çörekotu yağı tümör tedavisinde denenmiş ve olumlu sonuç alınmıştır.

Bununla birlikte bitki kimyasal tedavide görülen yan etkileri göstermemiş ve kemik iliği oluşumunu da uyararak iki katına çıkarmıştır.

Kan Sulandırıcı Özelliği

Suudi uzmanlar, çörek otlu un ile besledikleri farelerde kanın pıhtılaşmasında yer alan maddelerin arttığı ancak bulunla birlikte kanın pıhtılaşma zamanının uzadığı sonucuna varmıştır. Ayrıca şu çalışmada çörek otunun antitrombotik aktivite gösterdiği ve pıhtı oluşumu süresini geciktirdiğinden bahsedilmiş.

Karaciğer Kanseri

Sri Lankalı bilim adamları deneysel olarak dietilnitrozamin ile karaciğer kanseri oluşturdukları fareler üzerinde yaptıkları deneyde çörek otu karışımı ile beslenen farelerin diğer farelere göre; bu kanserojen maddeden daha az etkilendiklerini görmüşlerdir. Aynı deneyi karbon-tetraklorit adında başka bir zehir kullanarak gerçekleştiren Dr. El-Ğamidide aynı sonuca ulaşmıştır.

Kolon Kanseri

Mısırlı Uzmanlar, deneysel olarak kolon kanseri oluşturmak için ilaç verdikleri farelerin bir kısmını 14 hafta boyunca çörekotu yağı ile beslemişlerdir.

Deneyin sonunda çörek otu yağı ile beslenen farelerin bu ilaçtan etkilenmeyip, kolon ve kolonla birlikte aynı zamanda karaciğer ve böbreklerinin de etkilenmediğini görmüşlerdir.

Mantar

Pakistanlı bilim adamları deneysel olarak kandida enfeksiyonu bulaştırılan fareler üzerinde çörek otunun anti-fungal etki göstererek kandida albikans mantar türü gelişimini etkili bir biçimde sekteye uğrattığı ortaya koymuşlardır.

Meme Kanseri

Amerikalı bilim adamları tarafından yapılan bir çalışmada çörek otunun göğüs kanseri hücrelerini yavaşlatmadaki etkisini ortaya koymuşlardır.

Mide Kanseri

Avrupa da yapılan bir çalışmada çörek otunda bulunan timokinon bileşiğinin farelerde mide kanserini önleyerek güçlü bir anti-oksidan olduğu ispatlanmıştır. Yine başka bir çalışmada çörekotunun mideyi tahrişlerden koruduğu da görülmüştür.

Nefes Darlığı

Riyad'lı uzmanlar ve Dr. Cilani yaptıkları ayrı deneyler sonunda aynı sonuca varmışlardır.

Sonuçlar çörek otunun nefes borusunu açıcı ve adalelerini gevşetici ve ayrıca solunum yolu iltihaplarına da faydalı olduğunu göstermiştir.

Son yıllarda yapılan deneyler, çörek otunda bronşları genişletici, anti bakteriyel, kan basıncını kontrol edici ve safra ifrazatını artırıcı özellikler olduğunu göstermiştir.

Romatizma ve Eklem Hastalıkları

Pakistanlı bilim adamları çörek otunun vücutta nitrik oksit üretimini baskıladığı ve bu sayede romatizmalı kişilerde mafsal iltihabını kısmen de olsa giderdiğini ortaya koymuşlardır.

Dr. El-Ğamidi’ye göre bitkinin yağının ve özellikle Timokinon bileşiğinin romatoid artrit gibi iltihaplı eklem rahatsızlıklarını hafifletmede ve yatıştırmada bir etkisi bulunmaktadır.

Tansiyon Yüksekliği ve Kolesterol

Kazablankalı uzmanlar günlük 1 mg. Çörekotu özütü uyguladıkları fareler üzerinde, çörek otu özütünün tansiyon ilaçlarına nazaran daha etkili bir biçimde tansiyonu düşürdüğü ve diüretik etki göstererek idrarı artırdığı sonucuna varmışlardır. Yine aynı uzmanlar on iki hafta süresince günlük 1 mg.

Çörek otu yağı ile besledikleri farelerde bitki yağının kolesterol, trigliserit, kanda şeker miktarı ve hemoglobin sayısını olumlu yönde etkilediği sonucuna varmışlardır. Burak Eriçek ise yaptığı deneylerde aynı sonuca varmış ve çörek otu denek tavşanlarında kolesterol oranını 4 hafta içerisinde yarı yarıya düşürmeyi başarmıştır.Çörek Otu ile Zayıflayabilirsiniz!

Çörek otu bitkisi ile bakım

Çörek otunun faydalarından biriside zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Bunun için çörek otunu veya yağını kahvaltı ve yemeklerden bir saat önce bir çay kaşığı miktarında bir bardak su ile yutmalısınız. Çörekotu yağını yüzde yüz saf, ilk sıkım ve soğuk sıkım olarak tercih edin. Çörek otu fazla kiloları olan kişilerin iştahını azaltabilir. Daha çabuk doyma hissi oluşturur. Bu şekilde zayıflamanıza yardımcı olur. Yemekten önce içilen bir bardak suyun da zayıflamaya etkisi vardır.

Resmi laboratuvar kayıtlarına göre:

Kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce, yani günde 3 kez ortalama 200 tane çörek otu tohumunu çiğneyerek yutmak zayıflatmaktadır.

Çörek Otu ile Zayıflama:

Önceki yazımda çörek otunun anti obezite ve müshil etkisinin bilimsel dokümanlarda belirtildiğini söylemiştim. Bu yöntemle kilo verebilen arkadaşlardan gelen haberlere sevindiğimi ifade etmeliyim.

Bilimsel dokümanlarda ise özet olarak şu bilgiler yer almaktadır:

Kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce 0,7 gr. (yaklaşık 200 adet tohum) yeni öğütülmüş veya çiğnenerek 1 bardak su ile birlikte yutulacak.

Veya kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce 5 damla çörekotu yağı 1 bardak su ile yutulacak.

Çörek otunun zayıflatma etkisini şu şekilde gösterdiği düşünülmektedir.

İştahı kapatarak,

Karaciğeri temizleyerek sindirimi hızlandırarak.

Lubricant (yağlayıcı) özelliği ile bağırsakları kaygan hale getirerek, yani müshil etkisi göstererek, besinlerin daha hızlı geçmesini sağlayarak.

Çörek Otu ile Zayıflamak, Kilo Vermek

Çörek otu ile Zayıflamak Mümkün!

Bir genç kıza bunu 1 ay önce söylemiştim. Geçen gün kendisi ile karşılaştım. Bir ayda 4 kilo vermiş olduğunu söyledi. Çörek otunu her yemekten yarım saat önce çiğneyerek tüketmelisiniz. Eğer bu kullanım şekli rahatsız ediyorsa, benim yaptığım gibi kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce yarım çay kaşığı kadar yağını biraz suyla yutmalısınız. Son 2 ay içerisinde pantolonlarım 2 beden küçüldü.

Çiğnenmeden yutulan çörek otunun midede açılması, şişmesi ve tok tutması mümkün olmayabilir. Ve şunu da belirtmek gerekir ki, nasıl olsa çörek otu beni zayıflatacak diye yemek miktarını arttırmamalısınız.

Çörek otunun anti obezite ve müshil etkileri gösterdiğine dair bilimsel çalışmalar ve laboratuvar verileri mevcuttur.

Kitaplarımda zayıflama için kahvaltı ve yemeklerden önce çeşitli müshil etkisi yapan bitki çaylarını önermekteyim. Yediklerimiz bağırsaklarımızdan 28 saatte geçmektedir. Müshil etkili bitkiler bağırsak duvarlarını kayganlaştırarak, besinlerin daha hızlı geçmesini sağlamaktadır. Besinler sindirim sisteminden daha hızlı geçtiğinde ise, vücudun bu besinlerden faydalanma oranı azalmaktadır. İsal olduğumuzda kilo kaybının nedeni bu olabilir. Çörek otunu yemeklerden en az yarım saat önce 200 tane tohum olarak veya 5 damla yağ olarak tüketmelisiniz. Deneyenler ayda 4 ila 6 kilo verdiler.Çörekotu yağının ilk sıkım-soğuk sıkım olanını bulursanız, tanının daha güzel ve acı olmadığını görürsünüz. Ancak önceden de belirttiğim üzere, nasıl olsa çörek otu beni zayıflatıyor düşüncesiyle, yemeklerde kontrolü elden bırakmamak gerekmektedir.


Purchase this book or download sample versions for your ebook reader.
(Pages 1-32 show above.)